Na Velikonoce jsme se tentokrát sešli ve větším počtu - na chalupu přijel syn Lukáš s rodinou, byli jsme tedy 4 dospělí a dvě děti (i když 13ti letý vnuk Vojta se již může téměř počítat mezi dospěláky), a tak bylo třeba zvažovat, co uvařit, aby bylo jídlo dost slavnostní a hlavně ho bylo pro všechny dost. Inspirovaná Jirkou Babickou z pořadu Babicovy dobroty (respektive jeho hostem paní Olinkou z Kotouně) jsem se rozhodla, že obměníme tradiční nedělní oběd velikonoční nadívané kuře za tuto doporučenou kachnu s nádivkou. S napětím se očekával výsledek, protože sobotní oběd připravoval Lukáš a blýskl se s nadívaným kaprem, který byl víc než vynikající. Takže Velikonoce byly tedy tentokrát soutěží kulinářského umění dědy Saši a Lukáše. Nutno říci, že výsledek obou jídel byl tak vyrovnaný, že si ani netroufnu dát první cenu.
Suroviny:
- 1 kachna
- 2 kuřecí řízky
- drcený kmín
- sůl
Nádivka:
- 6 rohlíků
- 6 vajec
- 80 g kuřecích jater
- sklenice mléka
- bylinky (doporučený libeček, který jsme neměli jsme nahradili šalvějí, mladou kopřivou, petrželovou natí )
- sůl
- Postup:
Připravíme si nádivku, na kterou potřebujeme rohlíky nakrájené na kostky, vejce, mléko, orestovaná kuřecí játra, sůl, bylinky. - Vše dobře promícháme.
- Kachnu vykostíme a vyložíme kuřecími řízky.
- Poté naplníme nádivkou, zašijeme, převážeme provázkem, osolíme a okmínujeme.
Pečeme při 200 °C asi 2 hodiny.
V Babicových dobrotách byla doporučená příloha vařený brambor. My jsme zvolili trošku kaloricky náročnější přílohu - červené zelí a pro děti a pro mne (stále držím šetřící dietu) rýži.